Resurs urządzeń transportu bliskiego
Oferujemy Państwu usługę polegającą na wyliczaniu resursu – parametrów granicznych stosowanych do oceny i identyfikacji stanu technicznego określone na podstawie liczby cykli pracy i stanu obciążenia UTB w założonym okresie eksploatacji z uwzględnieniem rzeczywistych warunków użytkowania, dla wszystkich urządzeń transportu bliskiego eksploatowanych w Państwa Firmie.
Zakres usług:
- analiza dokumentacji UTB,
- zebranie danych wyjściowych – w tym GNP mechanizmów i konstrukcji, widma obciążeń, liczby cykli pracy na podstawie danych od klienta,
- profesjonalne obliczenia wykorzystania resursu UTB, resursu suwnicy,
- ocena konieczności przeprowadzenia przeglądu specjalnego,
- ewentualne wykonanie przeglądu specjalnego.
- usługę wyliczenia resursu wykonujemy na TERENIE CAŁEGO KRAJU.
Dnia 6. grudnia 2018 r. weszło w życie nowe Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 30. października 2018 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji urządzeń transportu bliskiego.
Jednym z nowych pojęć użytych w tym rozporządzeniu jest RESURS.
§ 2. Użyte w rozporządzenia określenia oznaczają: …
6) resurs – parametry graniczne stosowane do oceny i identyfikacji stanu technicznego określone na podstawie liczby cykli pracy i stanu obciążenia UTB w założonym okresie eksploatacji z uwzględnieniem rzeczywistych warunków użytkowania.
Zgodnie z § 7. Rozporządzenia:
- Eksploatujący, w celu bezpiecznej eksploatacji, zapewnia właściwą obsługę i konserwację UTB.
- Eksploatujący, oddzielnie dla każdego UTB, zakłada i przechowuje dziennik konserwacji prowadzony przez konserwującego, a także rejestruje przebieg eksploatacji UTB na podstawie wymagań zawartych w instrukcji eksploatacji.
- Dziennik konserwacji może być prowadzony w formie elektronicznej.
- Eksploatujący, w przypadku braku rejestracji przebiegu eksploatacji UTB z przyczyn od niego niezależnych, odtwarza go na podstawie aktualnego stanu wiedzy technicznej i dobrej praktyki inżynierskiej.
- Eksploatujący, w przypadku gdy nie jest znany resurs UTB, określa go na podstawie aktualnego stanu wiedzy technicznej i dobrej praktyki inżynierskiej.
- Eksploatujący, w przypadku przekroczenia resursu UTB, przeprowadza ocenę stanu technicznego UTB lub zleca jej przeprowadzenie.
W przypadku braku lub niekompletnej dokumentacji dotyczącej stopnia wykorzystania resursu urządzenia lub mechanizmu inspektor UDT:
- a) wykonuje czynności przy urządzeniu technicznym zgodnie z wymaganiami odniesienia;
- b) w protokole z czynności dozoru technicznego umieszcza zapis „przypomina się o konieczności wykonania dokumentacji dotyczącej stopnia wykorzystania resursu urządzenia, w terminie najpóźniej do następnego wyznaczonego badania”.
Podczas kolejnego badania, w przypadku:
- a) braku dokumentacji dotyczącej stopnia wykorzystania resursu urządzenia lub mechanizmu;
- b) niekompletnej dokumentacji dotyczącej stopnia wykorzystania resursu urządzenia lub mechanizmu, inspektor odstępuje od wykonywania dalszych czynności oraz wydaje decyzję wstrzymującą eksploatację UTB w oparciu o art. 18 ust. 1 ustawy o dozorze technicznym.
Ocena stopnia wykorzystania resursu dotyczy wszystkich posiadanych przez Państwa urządzeń transportu bliskiego podlegających dozorowi technicznemu. Zakładany okres żywotności dla konstrukcji nośnej określany jest w ilości cykli pracy z obciążeniem nominalnym, natomiast dla mechanizmów – w ilości godzin pracy z obciążeniem nominalnym.
Informacje konieczne do obliczenia resursu UTB – resursu suwnicy bądź resursu dźwignicy należy czerpać z dokumentacji urządzenia transportu bliskiego – zarówno wykonawczej, jak i eksploatacyjnej. Dokumentacja wykonawcza pochodzi od producenta urządzenia i zawiera podstawowe informacje o udźwigu, prędkościach roboczych mechanizmów, GNP, rodzaju napędu, sposobie sterowania i zasilania , wartość nacisków kół jezdnych oraz wiele innych. Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji urządzeń transportu bliskiego nakłada na eksploatującego obowiązek rejestracji przebiegu eksploatacji UTB. Można to robić na kilka sposobów – od używania urządzeń monitorujących pracę UTB, aż po wyliczenia oparte na procesie technologicznym. Istotne jest, aby była prowadzona na bieżąco i dotyczyła nie tylko urządzenia jako całości, lecz również poszczególnych jego mechanizmów, ponieważ te mogą osiągać swój resurs w różnych terminach.
W sytuacji, gdy taka dokumentacja jest niedostępna – co zdarza się w przypadku urządzeń, dla których nie prowadzono rejestracji eksploatacji bądź urządzeń zakupionych na rynku wtórnym – informacje konieczne dla oszacowania resursu należy uzyskać w inny sposób. Najpewniejszym z nich jest oszacowanie resursu na podstawie wiedzy technicznej, uznanych specyfikacji technicznych producentów innych urządzeń.
Obliczenie resursu dźwignicy wymaga odpowiedniej wiedzy. Osobą kompetentną jest „osoba fizyczna bądź prawna, posiadająca doświadczenie w projektowaniu, budowie i konstruowaniu UTB, posiadająca wystarczającą wiedzę z zakresu przedmiotowych przepisów i norm oraz sprzętu potrzebnego do wykonania przeglądu specjalnego (…). Ponadto osoba kompetentna powinna być zdolna do oceny stanu bezpieczeństwa UTB i podjęcia decyzji, jakie środki powinny zostać podjęte w celu zapewnienia dalszej bezpiecznej eksploatacji UTB” (Wytyczne UDT dotyczące eksploatacji urządzeń transportu bliskiego).
Prokon Sp. z o.o. jako firma posiada wieloletnie doświadczenie w usługach konserwacji i napraw urządzeń transportu bliskiego. Ściśle współpracujemy w tym zakresie z Urzędem Dozoru Technicznego oraz ze specjalistami wielu branż. Czyni nas to, w myśl przepisów UDT oraz rozporządzenia w zakresie eksploatacji dźwignic, podmiotem kompetentnym do wykonywania tego typu działań. Tym samym uprawnia nas do świadczenia specjalistycznych usług określania resursu dźwignic oraz wykonywania przeglądów zgodnie z obowiązującymi przepisami.
W określaniu resursu suwnic i innych UTB posługujemy się schematem obliczeń zawartym w arkuszu wspomagającym sprawdzenie stopnia wykorzystania resursu UTB zamieszczonym na stronie UDT.
Jeżeli interesuje Państwa resurs urządzeń transportu bliskiego: